صحافی سررسید: چیست و چگونه عمل میکند؟ چه انواعی دارد؟

صحافی در سررسید و سالنامه چگونه است؟ نقش صحافی در داشتن یک سررسید با کیفیت چیست؟

یکی از مهمترین  مراحل تولید سررسید ، صحافی سررسید می باشد. این مرحله از ساخت سالنامه مرحله پایانی کار میباشد که به عبارتی خروجی کار است.

میتوان این وهله از کار ساخت را پر اهمیت ترین عنوان کرد، چراکه در ماندگاری، زیبایی و ظرافت کار بسیار تأثیر گذار می باشد. این که چرا صحافی سررسید در این سه ویژگی که اشاره کردیم، نقش ویژه دارد را در ادامه شرح خواهیم داد؛ پس با ما همراه باشید….

اگر به دنبال سررسید با کیفیت و طراحی زیبا برای سال 1401 میباشید، از صفحه خرید و فروش سررسید دیدن نمایید.

در این مقاله ابتدا به تعریفی ساده از صحافی سالنامه میپردازیم:

 

منظور از صحافی سررسید به طور دقیق چیست؟

صحافی یا صفحه بندی سالنامه روشی است که در آن صفحات و یا برگه های داخله سررسید را کنار هم قرار داده و آن ها را به همراه جلدی برای محافظت کار، به روش های مختلفی ( که در ادامه به آن میپردازیم) به هم متصل میکنند .

صحافی در گذشته با کلمه وراقی نیز خوانده میشد که البته در این روش به اضافه مراحل صحافی، تهیه رونوشت که نوعی تکثیر میباشد نیز انجام میشد.

یکی از مدل های مختلف سررسید، وزیری میباشد که از قطع بزرگتری برخوردار میباشد و خیلی شیک و کاربردی میباش که به دلیل بزرگ بودن قطع و اندازه آن، فضا برای یادداشت کردن در آن بیشتر میباشد. شما میتوانید برای دیدن توضیحات کامل و دیدن نمونه های بیشتر از این نوع سالنامه، صفحه سررسید وزیری را مشاهده نمایید.

 

صحافی مدل ته دوخت که تمام سررسید های آوای عرشیا ته دوخت هستند.

صحافی سالنامه به چه شکل صورت میگیرد؟

در صفحه بندی سررسید ها ، ترکیب بندی، شکل بندی و جلد بندی به ترتیب زیر انجام میشود و در نهایت سررسید را شکل میدهد.

 • ترکیب بندی: در ابتدا صفحات به ترتیب شماره آن ها در کنار هم قرار میگیرند که به آن ترکیب بندی میگویند. این مرحله از صحافی سررسید خود به چند دسته تقسیم میشود:
  • تا کردن صفحات : صفحات پشت و رو چاپی، به صورتی تا میشوند که پشت هم قرار بگیرند.
  • لت گذاری: صفحات چاپ رنگی که به شکل تصویر، نقشه و … می باشند بین صفحات قرار داده میشوند.
  • ترتیب دادن: مرحله ای که توسط ماشین ها انجام میشود به این صورت که صفحات تا شده به ترتیب کنار هم قرار داده میشوند.
  • دوخت: صفحات مرتب شده را کنار هم میدوزند ( در روش ته دوخت و کناره دوزی)
  • شکل بندی: این مرحله از کار به زیبا سازی ظاهر در صحافی سالنامه پرداخته میشود که این مرحله نیز به ترتیب زیر انجام میشود:
   • کوفتن: بعد از دوخت صفحات که در مرحله قبل صورت گرفت، صحفات برآمده میشوند که برای خواباندن این برآمدگی برگه ها را با دستگاه هایی به هم میفشرند تا کار منسجم تر شود.
   • چسب کاری: لایه ای از چسب مخصوص صحافی را در روش ته دوخت بر عطف کتاب میزنند که استحکام دوخت به مرور زمان پایین نیاید.
   • لب بری: در این قسمت لبه های ناهموار صفحات بعد توسط ماشین بریده و یکدست میشود.
   • آستر بندی: آستر یک تکه پارچه ای است که به سطح عطف سررسید بسته میشود و این مرحله را تشکیل میدهد.
 • جلد بندی: مراحل پایانی کار میباشد که در آن جلد ها گذاشته میشوند. در این مرحله از صحافی سررسید نیز چند کار اساسی انجام میشود که به آن اشاره میکنیم:
  • ساخت جلد: جلدهایی از جنس پارچه و یا مقوا در اندازه استاندارد بریده میشود و به قسمت درونی آن مقواهای ضخیمی چسبانده شده و در آخر لبه هایی که بیرون زده بریده و تمیز میشود.
  • چاپ روی جلد: در بعضی از جلد ها میتوان نام تجاری سفارش دهنده، لوگو و … را چاپ کرد و یا تزئیناتی مثل پلاک فلزی که از خدمات چاپ و تبلیغات آوای عرشیا میباشد، روی آن استفاده کرد که این کار ها را در این مرحله به انجام میرسانند.
  • گذاشتن جلد: سطح آستر های بدرقه و عطف کتاب چسب زده میشود و برگه هایی که بهم متصل شده اند را درون آن میگذارند و در آخر سررسید را میفشرند تا همه اجزای درونی آن به هم بچسبد.

اگر به دنبال سررسیدی ارزان برای تبلیغات حرفه خود هستید، مقاله سررسید و سالنامه ارزان آوای عرشیا میتواند به شما کمک کند.

 

آیا از پیشینه صحافی در ایران چیزی میدانید؟!

پیشینه صحافی در کشور ما به زمان تیموریان و مکتب هرات (که یکی از مکاتب هنر در ایران است) برمیگردد که در آن دوره در کشور ما شکل گرفت؛ در اصفهان هنرمندان زیادی به صحافی های زیبایی از قرآن ، شاهنامه، اشعار نظامی و … پرداختند که امروزه ارزش فراوانی دارد.

بعد از این دوره در زمان صفویان نیزصحافی از اصفهان به شهرهای دیگر کشورمان همچون بخارا، سمرقند و مشهد رواج پیدا کرد.

برای مطالعه دقیقتر این منبع میتوانید به سایت ویکی پدیا مراجعه کرده و اطلاعات کاملتری پیدا کنید.

 

صحافی سررسید با روش های مختلف

صحافی سالنامه ها روش های مختلفی دارند که هر کدام از آنها مزیات و نقاط ضعف خود را دارند که در این قسمت به آن میپردازیم؛

 

روش ته دوخت

صفحه بندی سالنامه به روش ته دوخت یکی از رایج ترین و البته به صرفه ترین و با دوام ترین روش های صحافی میباشد. در این روش صفحات از قسمت عطف سررسید به هم دوخته و 8 تا یکی نیز به هم متصل میشوند.

این روش هم از نظر ظاهری جلوه ای زیبا دارد، چراکه حجم کمتری را به خود اختصاص میدهد؛ هم از نظر دوام و ماندگاری کار بالاتر خواهد بود و همینطور به صرفه تر میشود.

لازم به ذکر است که تمامی مدل های سرررسید های آوای عرشیا به روش ته دوخت صحافی میشوند.

 

برای دیدن انواع سررسید آوای عرشیا کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به مدل های مختلف سررسید را مشاهده نمایید.

 

روش فنری و سیمی در صحافی سالنامه

در این روش برگه های داخلی پانچ میشود و توسط فنر های فلزی یا پلاستیکی به هم متصل میشوند. مزیتی که این روش خواهد داشت راحتی در برگه زدن میباشد ولی ماندگاری و دوام کار به مراتب پایین تر از روش ته دوخت خواهد بود.

تصویری از صحافی سیمی یا فنری سررسید

روش چسبانی صفحات

یکی از روش های به صرفه و کم هزینه نسبت به سایر روش های صحافی سررسید میباشد که نقطه ضعف آن عمر کوتاه کار میباشد.

این روش برای سررسید هایی با قطع کوچک میتواند مناسب باشد مانند جیبی و اروپایی.

سررسید اروپایی یکی از مدل هایی است که قطع آن کوچکتر میباشد و برای تبلیغات کسب و کارها میتواند گزینه مناسب تری باشد. اگر به دنبال یک نوع سررسید زیبا و کار آمد برای بازاریابی هستید، نگاهی به صفحه سالنامه اروپایی بیندازید تا با این مدل بیشتر آشنا شوید.

 

صحافی به روش کلاسوری در سالنامه

این روش نیز به شیوه پانچ صفحات در روش سیمی میباشد با این تفاوت که حلقه های فلزی یا پلاستیکی که صفحات را نگاه میدارند امکان باز شدن دارند، این امکان مزیتی برای این شیوه به حساب می آید که میتوان صفحات را از داخل صفحات جابجا کند. ولی نقطه ضعفی که در روش سیمی ذکر شد در این صحافی نیز موجود است و دوام کار پایین تر می آید به علاوه این که هزینه این نوع صحافی سررسید بالاتر میرود.


لازم به ذکر است: اگرقصد چاپ تیراژی متفاوت از آنچه که در بالا شرح دادیم، را دارید، با ما از طریق لینک واتس آپ یا شماره 55919146-021 و 55907842-021 ارتباط برقرار نمایید.

برای اختصاصی کردن سررسیدتان میتوانید مواردی در سررسید را تغییر دهید که در صفحه سفارش چاپ سررسید اختصاصی به طور کامل بیان شده است.

برای سفارش و انتخاب مدل های سررسید تردید دارید؟
با ما تماس بگیرید، کارشناسان آوای عرشیا بهترین ها را برای شما معرفی میکنند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.