لحظه تحویلِ اولین سالِ قرن 15 خورشیدی!

لحظه و زمان تحویل سال 1400

لحظه تحویل سال 1401 ، اولین سال قرن 15 خورشیدی، به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران، به شرح تاریخ و ساعت زیر میباشد:

تاریخ تحویل سال 1401 : 30 اسفند سال 1399 خورشیدی، روز شنبه

ساعت تحویل سال 1401 : 13 و 7 دقیقه و 27 ثانیه ( 27″:07′:13 )

 

برای دانستن اینکه سال 1401 سال چه حیوانی است، تاریخچه و علت نام گذاری ها و بسیاری مطالب مفید دیگر به صفحه سال ۱۴۰1 خورشیدی سال چه حیوانی است مراجعه کنید.

 

چگونه لحظه تحویل سال نو را به طور دقیق محاسبه میکنند؟

 وقتی میبینیم که لحظه تحویل سال 1401 با دقت حتی کمتر از ثانیه نیز محاسبه شده است، این سوال پیش می آید که این محاسبات از کجا می آید و چگونه انجام میشود؟

برای توضیح محاسبه تحویل سال باید ابتدا محاسبه 365 روز سال را شرح دهیم.

شروع این 365 روز این گونه مشخص میشود:

حرکت وضعی زمین به دور خودش هر شبانه روز را تشکیل میدهد و کره زمین با حرکت وضعی خودش روی یک مدار به دور خورشید نیز میچرخد.

تا زمانی که حرکت زمین دور خورشید تمام شده و دوباره به نقطه آغاز خود بازگردد، یک سال به صورت سال اعتدالی متوسط ۳۶۵روز و ۵ساعت و ۴۸دقیقه و ۴۵٫۳۴ثانیه که برای سهولت تقویم نویسی سال ها 365 خواهند داشت که هر 4 سال یکبار و گاهاً 5 سال یکبار آن ساعت و دقیقه های باقیمانده را جمع کرده و به صورت یک روز به آخرین ماه سال یعنی اسفند اضافه میکنند و سال کبیسه اعلام میشود که در ادامه به توضیح آن نیز خواهیم پرداخت.

دقیقه ها و ثانیه هایی که به صورت باقیمانده در می آید متغیر است و این تغییر به علت متغیر بودن سرعت دوران زمین به دور خورشید میباشد که با محاسبات پیچیده ای، لحظه رسیدن زمین به نقطه اول در مدار دور خورشید را اندازه میگیرند و این گونه لحظه سال تحویل در هر سال یک زمان مشخص خواهد بود که به قدر چند ثانیه کوتاه از آنچه در تقویم است ممکن است تفاوت کند.

 

سال کبیسه چیست و چگونه مشخص میشود؟

همانگونه که در بخش توضیح مشخص کردن لحظه تحویل سال بیان کردیم، هر 4 سال یکبار و گاهی 5 سال، تعداد روزهای سال یک روز اضافه تر از حد معمول میشود و سال به 366 روز تقسیم میشود.

ولی این یک روز بعد از 4 سال چگونه به تقویم اضافه شده و از کجا می آید؟!

سال اعتدالی به صورت متوسط 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 45 ثانیه میباشد؛ برای راحتی در گاه شماری و تقویم نویسی دقایق و ثانیه های بیشتر از 365 روز را نگاه داشته و هر 4 سال یکبار به صورت ساعتی از یک روز در آمده که ممکن است بنا به لحظه تحویل سال کمتر از 1 شبانه روز باشد.

ولی در تقویم آن روز حتی اگر کمتر از 1 شبانه روز باشد، جزو آخرین روز سال قبل محاسبه میگردد و تحویل سال در آن روز رخ میدهد و روز بعدی آن اولین روز فروردین ماه یعنی سال جدید میشود.

 

انشاءالله 120 ساله شوی!

آیا با خود فکر کرده اید که این ضرب المثل انشاءالله 120 ساله شوی از کجا می آید؟!

جالب است بدانید که این ضرب المثل پیشینه ای دور و دراز در فرهنگ ایرانی دارد.

در دوران هخامنشیان محاسبه سال در نجوم شناسی به گونه ای بود که منجمان در محاسبه روزهای سال، هر سال را به صورت 365 روز اعلام کرده بودند و باقی ساعاتی که میماند را طوری به دست آورده بودند که 1 ماه (30 روز) کامل شود.

این یک ماه کامل هر 120 سال یکبار اتفاق می افتاد؛ دولت هخامنشی در آن یکماه که اضافی تر از بقیه سال ها میشد کار کردن تمام مردمان را ممنوع میکرد و همه چیز در کشور و ایالت ایرانی به طور رایگان عرضه میشد؛

به عبارتی مردم مهمان دولت بودند و به جشن میپرداختند و هر آنچه را که میخواستند به رایگان از دولت دریافت میکردند.

مردم در آن روزگار برای یکدیگر آرزو میکردند که 120 سال عمر کنند تا این جشن 120 ساله را تجربه کنند و لذت ببرند!

 

برای دیدن نمونه هایی از تقویم آوای عرشیا و آگاهی از اطلاعات کامل تقویم های این مجموعه، روی لینک تقویم رومیزی کلیک کنید.

 

اولین نفر چه کسی لحظه سال تحویل را به این دقت محاسبه کرد؟

دانشمندان ایرانی همیشه پیشتاز علوم مختلف بوده اند؛ در علم نجوم نیز همینگونه بود به شکلی که اولین کسی که محاسبه با دقت بالا را گاه شمار خورشیدی انجام داد حکیم عمر خیام نیشابوری بود که در گروه ریاضیدان و اخترشناس به تحقیق و تفحص می پرداخت .

این دانشمند، منجم و شاعر ایرانی، عمرخیام نیشابوری به سفارش ملکشاه سلجوقی به طراحی و اصلاح تقویم ایرانی که به تقویم جلالی مشهور بود، پرداخت.

این گاه شمار برای به دست آوردن تاریخ میانگین بهاری به وجود آمد و بعد از آن دانشمندانی همچون خواجه نصیر الدین طوسی به تکمیل آن پرداختند. که این گاه شمار به دقیق ترین گاه شمار جهانی معروف شد.

 

برای دیدن نمونه های بیشتر از سررسید آوای عرشیا و اطلاعات کامل از جزئیات آن به صفحه سررسید 1401 مراجعه نمایید.

بهترین و کاربردی ترین هدیه را در سال جدید به دوستان و آشنایانتان ارائه دهید.
با ما تماس بگیرید، کارشناسان آوای عرشیا بهترین ها را برای شما معرفی میکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.